BigBean zrnková káva Brazil Santos 100% Arabica 500g
Kód: BIG-018Podrobný popis
Brazília je najväčším producentom kávy už viac ako 150 rokov na svete s trhovým podielom 35 percent, pred najväčším konkurentom – Vietnamom, ktorý sa v posledných rokoch stal popredným hráčom v kávovom segmente, najmä vďaka robuste. Zber kávových čerešní prebieha v mesiacoch od mája do septembra. Na brazílskych plantážach sa pestujú hlavne odrody burbon, catuai, acaia, mundo novo a icatu. Celkový podiel dopestovanej kávy tvorí 80 % arabiky a 20 % robusty. Kávové zrná sa spracúvajú rôznymi spôsobmi: suchým, suchým lúpaním, polopraním a mokrým. Na rozdiel od iných krajín, zber je plne automatizovaný, najprv zber a potom triedenie.
Podľa legendy kávu do Brazílie priniesol diplomat Francisco Palheta a to z Francúzskej Guayany v roku 1727, keď mu manželka starostu darovala kávovník ako dar. Diplomat si kávovník zasadil vo svojej záhrade a odštartoval pestovateľský boom.
Polovica dopestovanej kávy pochádza z plantáži oblasti Minas Gerais. V súčasnosti je v Brazílii 300 000 fariem, od najmenších zaberajúcich menej ako pol hektára až po 10 000 ha. Medzi najznámejšie oblasti pestovania kávy patrí :Bahia, Espírito Santo, Matas de Minas, Sul De Minas, Cerrado a členský štát São Paulo.
Chuťové profily sa líšia, nielen oblasťami, ale aj odrodami. Odroda Mundo Novo má minimálnu aciditu, prevládajú orieškové tóny, kakao, mliečna čokoláda a zemitejšie chute. Pri odrode Bourbon je káva sladšia s mierne vyššou aciditou a dominanciou orieškov a kakaa. Pri všetkých odrodách je však spoločným menovateľom chuť po orechoch.
Naša káva pochádza z ekologicky-trvalo udržateľnej farmy Fazenda Morada de Prata v oblasti Batatais. Je vzdialená 40 km od Ribeirão Preto v štáte São Paulo s viac ako 1575 ha kávovníka. Kávové čerešne sa pestujú v 870 mnm s ideálnymi podmienkami na pestovanie špeciálnej kávy. Starajú sa o viac ako 550 000 kávových čerešní, medzi najviac pestované odrody sú Bourbon a Red Catuai. Naša arabika Santos má výraznú arómu, mierne vyššiu aciditu, nižšiu intenzitu a stupeň praženia je City. Vyznačuje sa krémovosťou, chuťou po orieškoch, malinách, čerešniach a víne.
Capricornio je organizácia združujúca farmy z južných oblastí štátov Paraná a Sao Paulo založená v 60. rokoch 20. storočia . Hlavnými dôvodmi vzniku boli klimatické a ekonomické podmienky, stagnovanie južnej oblasti a silný nárast farmárov zo severu. Capricornio združilo 20 farmárov/plantážnikov, ktorí vášnivo pestovali a odštartovali projekt Four Season. Hlavným cieľom bola transformácia zastaraných spôsobov a technológií na moderné, ekologické a trvalo udržateľné s vysokým štandardom. V súčasnosti sa organizácia sústreďuje na zvyšovanie zamestnaneckých štandardov, rodovú rovnosť a udržateľné pestovanie.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.